See faitaz on Wiktionary
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Saterland Frisian",
"lang_code": "stq",
"word": "fat"
},
{
"lang": "West Frisian",
"lang_code": "fy",
"word": "fet"
}
],
"lang": "Old Frisian",
"lang_code": "ofs",
"word": "fat"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Saterland Frisian",
"lang_code": "stq",
"word": "fat"
},
{
"lang": "West Frisian",
"lang_code": "fy",
"word": "fet"
}
],
"lang": "Old Frisian",
"lang_code": "ofs",
"word": "fet"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Middle Low German",
"lang_code": "gml",
"word": "vēt"
},
{
"lang": "Middle Low German",
"lang_code": "gml",
"word": "veet"
}
],
"lang": "Old Saxon",
"lang_code": "osx",
"word": "*fēt"
},
{
"lang": "Old Dutch",
"lang_code": "odt",
"word": "feit"
},
{
"lang": "Old Dutch",
"lang_code": "odt",
"word": "*fēt"
},
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Cimbrian",
"lang_code": "cim",
"word": "bòas"
},
{
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"tags": [
"obsolete"
],
"word": "feiß"
}
],
"lang": "Middle High German",
"lang_code": "gmh",
"word": "veiz"
}
],
"lang": "Old High German",
"lang_code": "goh",
"word": "*feiz"
}
],
"lang": "Proto-West Germanic",
"lang_code": "gmw-pro",
"word": "*fait"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "feitur"
},
{
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"word": "feitur"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "feit"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "feit"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"word": "fet"
}
],
"lang": "Old Swedish",
"lang_code": "gmq-osw",
"word": "fēter"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"word": "fet"
}
],
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"word": "fed"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"word": "feitr"
},
{
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"sense": "caul fat",
"word": "*paita"
},
{
"lang": "Proto-Samic",
"lang_code": "smi-pro",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "*puojtē"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gem-pro",
"2": "ine-pro",
"3": "*peyH-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "gem-pro",
"2": "ine-pro",
"3": "",
"4": "*poyh₂d-o-s"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *poyh₂d-o-s",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gem-pro",
"2": "ine-pro",
"3": "*deh₃-",
"t": "to give"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *deh₃- (“to give”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "gem-pro",
"2": "*fajjaz",
"t": "fat"
},
"expansion": "Proto-Germanic *fajjaz (“fat”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "vei",
"t": "fat, lush, fertile"
},
"expansion": "Dutch vei (“fat, lush, fertile”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Indo-European *poyh₂d-o-s, from *péyh₂-de-ti, de-present of *peyh₂- (“to swell; to be swollen, fat”). The de-present is probably derived from a grammaticalization of Proto-Indo-European *deh₃- (“to give”), with the original meaning of the Germanic being \"to give (fat to eat)\" > \"to fatten up\". Related to Proto-Germanic *fajjaz (“fat”), whence dialectal Dutch vei (“fat, lush, fertile”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "faitaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitō",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitą",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-atō",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitai",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitôz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitō",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitanǭ",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitǭ",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitą",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-atō",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitanz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitōz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitō",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitas",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-is",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaizōz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitas",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-is",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaizǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaizǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaizǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitammai",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaizōi",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitammai",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaimaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaimaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaimaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitanō",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaizō",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitanō",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaimiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaimiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaimiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitô",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitǭ",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitô",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitaniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōnō",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitanų",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōnų",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitô",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitanunz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōnunz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōnō",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitiniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitiniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitanǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōnǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitanǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitini",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōni",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitini",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitammaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōmaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitammaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitinē",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōnē",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitinē",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitammiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōmiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitammiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
}
],
"lang": "Proto-Germanic",
"lang_code": "gem-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/faitaz",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "faitijaną"
},
{
"word": "fitnaną"
}
],
"glosses": [
"fat"
],
"id": "en-faitaz-gem-pro-adj-vgf1E5ph",
"links": [
[
"fat",
"fat"
]
],
"related": [
{
"word": "faitą"
}
],
"tags": [
"reconstruction"
],
"wikipedia": [
"Brill Publishers"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɸɑi̯.tɑz/"
}
],
"word": "faitaz"
}
{
"derived": [
{
"word": "faitijaną"
},
{
"word": "fitnaną"
}
],
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Saterland Frisian",
"lang_code": "stq",
"word": "fat"
},
{
"lang": "West Frisian",
"lang_code": "fy",
"word": "fet"
}
],
"lang": "Old Frisian",
"lang_code": "ofs",
"word": "fat"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Saterland Frisian",
"lang_code": "stq",
"word": "fat"
},
{
"lang": "West Frisian",
"lang_code": "fy",
"word": "fet"
}
],
"lang": "Old Frisian",
"lang_code": "ofs",
"word": "fet"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Middle Low German",
"lang_code": "gml",
"word": "vēt"
},
{
"lang": "Middle Low German",
"lang_code": "gml",
"word": "veet"
}
],
"lang": "Old Saxon",
"lang_code": "osx",
"word": "*fēt"
},
{
"lang": "Old Dutch",
"lang_code": "odt",
"word": "feit"
},
{
"lang": "Old Dutch",
"lang_code": "odt",
"word": "*fēt"
},
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Cimbrian",
"lang_code": "cim",
"word": "bòas"
},
{
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"tags": [
"obsolete"
],
"word": "feiß"
}
],
"lang": "Middle High German",
"lang_code": "gmh",
"word": "veiz"
}
],
"lang": "Old High German",
"lang_code": "goh",
"word": "*feiz"
}
],
"lang": "Proto-West Germanic",
"lang_code": "gmw-pro",
"word": "*fait"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "feitur"
},
{
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"word": "feitur"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "feit"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "feit"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"word": "fet"
}
],
"lang": "Old Swedish",
"lang_code": "gmq-osw",
"word": "fēter"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"word": "fet"
}
],
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"word": "fed"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"word": "feitr"
},
{
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"sense": "caul fat",
"word": "*paita"
},
{
"lang": "Proto-Samic",
"lang_code": "smi-pro",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "*puojtē"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gem-pro",
"2": "ine-pro",
"3": "*peyH-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "gem-pro",
"2": "ine-pro",
"3": "",
"4": "*poyh₂d-o-s"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *poyh₂d-o-s",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gem-pro",
"2": "ine-pro",
"3": "*deh₃-",
"t": "to give"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *deh₃- (“to give”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "gem-pro",
"2": "*fajjaz",
"t": "fat"
},
"expansion": "Proto-Germanic *fajjaz (“fat”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "vei",
"t": "fat, lush, fertile"
},
"expansion": "Dutch vei (“fat, lush, fertile”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Indo-European *poyh₂d-o-s, from *péyh₂-de-ti, de-present of *peyh₂- (“to swell; to be swollen, fat”). The de-present is probably derived from a grammaticalization of Proto-Indo-European *deh₃- (“to give”), with the original meaning of the Germanic being \"to give (fat to eat)\" > \"to fatten up\". Related to Proto-Germanic *fajjaz (“fat”), whence dialectal Dutch vei (“fat, lush, fertile”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "faitaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitō",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitą",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-atō",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitai",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitôz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitō",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitanǭ",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitǭ",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitą",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-atō",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitanz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitōz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitō",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitas",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-is",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaizōz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitas",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-is",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaizǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaizǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaizǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitammai",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaizōi",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitammai",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaimaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaimaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaimaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitanō",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaizō",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitanō",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaimiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaimiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitaimiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "faitô",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitǭ",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitô",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitaniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōnō",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitanų",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōnų",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitô",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitanunz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōnunz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōnō",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitiniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitiniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitanǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōnǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitanǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitini",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōni",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitini",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitammaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōmaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitammaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitinē",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōnē",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitinē",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "faitammiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitōmiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "faitammiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
}
],
"lang": "Proto-Germanic",
"lang_code": "gem-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/faitaz",
"pos": "adj",
"related": [
{
"word": "faitą"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Germanic a-stem adjectives",
"Proto-Germanic adjectives",
"Proto-Germanic entries with incorrect language header",
"Proto-Germanic lemmas",
"Proto-Germanic terms derived from Proto-Indo-European",
"Proto-Germanic terms derived from the Proto-Indo-European root *peyH-",
"Proto-Germanic terms inherited from Proto-Indo-European"
],
"glosses": [
"fat"
],
"links": [
[
"fat",
"fat"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
],
"wikipedia": [
"Brill Publishers"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɸɑi̯.tɑz/"
}
],
"word": "faitaz"
}
Download raw JSONL data for faitaz meaning in All languages combined (10.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.